hosting menu left
hosting menu right

top of hosting header
www.efektivne.eu
Microsoft Excel Excel 2013 I.
 • Délka školení - 10 hodin
 • Účastnická cena - 2450 Kč
 • Skupinové slevy
 • Vstupní test znalostí
 • Školení kdekoli v ČR
 • Možnost školení v angličtině
Microsoft Project Project 2013 I.
 • Délka školení - 10 hodin
 • Výborná cena 2950 Kč/osoba
 • Garantovaná kvalita
 • ZDARMA měsíční podpora
 • Školení kdekoli v ČR
 • Možnost školení v angličtině
Microsoft Visio Visio 2013 I.
 • Délka školení - 5 hodin
 • Účastnická cena 1950 Kč
 • Přizpůsobní požadavkům
 • Vstupní test znalostí
 • Školení kdekoli v ČR
 • Možnost školení v angličtině


bottom of hosting header
website hosting main area top

Poslední komentáře

Školení základy PC – poznámky
Napsal uživatel Daniel Mikláš   
pátek, 22. dubna 2011 14:36

Snahou tohoto textu je popsání základních činností práce s počítačem. Tento návod je určen pro úplné začátečníky, tedy lidi, kteří s počítačem nepřišli příliš do kontaktu, nebo jen velmi málo. Dokument lze brát jako sadu doporučení a rad, jak počítač základně ovládat a na co si při ovládání počítače dávat pozor. Je to doplněk pro účastníky školení, školení samotné nenahrazuje.

Z čeho se počítač skládá?

Na počítači můžete psát dopisy, vytvářet tabulky, sledovat filmy, poslouchat hudbu, surfovat po netu, skypovat (telefonovat), hrát hry a provádět mnoho dalších činností. Jakákoli z uvedených činností je možná díky třem základním prvkům, které počítač dělají počítačem.

Co tvoří počítač?

Hardware

Hardware je vše, čeho se na počítači můžete dotknout. Mezi viditelné prvky hardware patří klávesnice, monitor, myš, tiskárna, skener. Mezi skryté (jsou uvnitř) patří procesor, paměti, disky, zvukové, síťové a další karty, případně jiné důležité další prvky, které umožňují, aby počítač fungoval, jak je třeba. Hardware má většinou nějaký výkon, který udává, jak je počítač rychlý, např. jak zvládne přehrávat kvalitní video ve vysokém rozlišení nebo 3D.

Software – operační systém a aplikace

Pokud byste neměli software, po zapnutí počítače by se objevila jen černá obrazovka s žádostí o vložení software. Software jsou programy, které umožňují počítač ovládat a vytvářet v něm nějakou činnost nebo sledovat výsledky práce někoho jiného.

Software se dělí na operační systém, který vám jako uživateli zprostředkovává ovládání hardware. To znamená, že po zapnutí můžete počítač ovládat myší, tisknout, připojit se k internetu atp. Operační systém tedy umožňuje ovládání počítače a některé základní úkony.

Nejrozšířenějším operačním systémem (OS) je systém od firmy Microsoft, aktuálně ve verzi Windows 7. Na tento OS je primárně zaměřen i tento návod. Nicméně to není jediný OS. Pokud pořídíte elegantní počítač od Apple, bude mít svůj operační systém (může mít i Windows 7). Nebo lze stáhnout Linux, který jako jediný je bezplatný, ale pro ovládání musíte mít s počítači již nějaké zkušenosti.

Operační systémy jsou dnes všude: v moderních autech, pračkách, myčkách, televizích a dalším domácím vybavení. Velmi často se budete setkávat s operačním systémem v mobilu. Dnes jsou např. dostupné telefony s OS Android, který vyvinula firma Google. Mobilní telefon není nic jiného než malý počítač.

Dalším populárním zařízením s operačním systémem je tablet. Je to funkčně i velikostně něco mezi mobilem a notebookem. V tabletu je taktéž operační systém (např. Windows 7, Android nebo iOS od Apple).

Aplikace neboli programy umožňují konkrétní činnost, kterou operační systém sám o sobě většinou neumožňuje.

Příklady aplikací: účetní program, program na přehrávání filmů ve vysoké kvalitě nebo 3D filmů. Přehrávač hudby, hry, kancelářské balíky, grafické programy a mnohé další. Aplikací je i webový prohlížeč (Internet Exporer, Opera, Chrome, FireFox,…), který zobrazuje „obyčejné“ stránky nebo i webové aplikace (burzu, facebook, gmail,…).

Aplikace s dělí na desktopové (nacházející se přímo v počítači) a webové, ke kterým máte přístup přes síť, a většinou není nutné je do počítače instalovat

Windows

Windows je nejrozšířenější OS na stolních počítačích a noteboocích. Vyvinula jej firma Microsoft, která začala s jeho prodejem v roce 1985 a od té doby je tento OS vylepšován a distribuován s většinou počítačů. Dnes (v roce 2011) je nejrozšířenější Microsoft Windows 7.

Popis obrazovky

Plocha

Toto zobrazení se nazývá Plocha (Desktop) a je to základní zobrazení po spuštění počítače. Na různých počítačích se může graficky lišit a na ploše můžou být ikony.

Zcela dole je Hlavní panel, který zleva obsahuje tlačítko Start (hlavní ovládací prvek), přehled spuštěných oken a vpravo najdete indikátory klávesnice, wifi sítě, hlasitosti, hodin a další. Tlačítko Start ovládáte levou myší nebo raději přes klávesnici tlačítkem Windows.

Programy spouštíte buď zmáčknutím klávesy Windows a napsáním názvu programu (např. word) a potvrzením Entrem, nebo dohledáním programu ve Všech programech, pokud požadovaný program není uveden v seznamu naposledy spuštěných a jeho potvrzení levou myší.

Start

Ovládání myší

Počítač nejčastěji ovládáte myší. Ovládání myší je podobné, jako kdybyste chtěli prvky na obrazovce ovládat prstem – musíte na ně ukázat. Pro rychlé a správné zvládnutí myší je nutné znát následující:

 • Levým tlačítkem ikony vybíráte – tedy na ikonu kliknete jednou. Poté, co je ikona vybrána, lze s ní provádět mnoho činností, např. přejmenování, kopírování, smazání, ale to zmíním až v pozdějších částech tohoto návodu;
 • Dvojklik levou myší ikonu aktivujete (spouštíte) – zobrazíte obrázek, spustíte hudbu, film, program, otevřete dokument, tabulku atd.;
 • Pravou myší se vždy kliká jen jednou, pravá myš vždy zobrazí místní nabídku, čili sadu příkazů pouze pro místo, kam jste klikli.

Toto je základ, který platí téměř ve všech situacích. Odchylky jsou v Průzkumníku a nabídkách obecně.

Průzkumník Windows 7

 • V červeně zvýrazněné částí plátí výše uvedené. V levé části (navigaci) a v horní části (v nabídce) se kliká pouze jednou levou myší. Pokud tam uděláte dvojklik, můžete nabídku rychle otevřít a zavřít, což většinou není cílem;
 • V nabídkách nikdy nemáte důvod klikat pravou myší, standardně se nabídka vyvolává jedním kliknutím levou myší a příslušný příkaz potvrzujete taktéž levou myší.

Výše uvedené body platí při jakékoli práci se soubory a složkami (např. při ukládání a otevírání) a ovládání většiny programů (Word, Excel, Outlook,…).

Průzkumník a struktura dat v počítači

Průzkumník je program, který vám pomáhá v počítači najít, co potřebujete. Jeho levá část funguje jako navigace – vidíte hlavní strukturu počítače.

Na prvním místě je Plocha. Je to to, co vidíte nejdříve po zapnutí počítače. Plocha se může v Průzkumníku vizuálně jevit jinak než ta, kterou vidíte po zapnutí počítače. Obsahově je ale vždy stejná. Je to nejvyšší místo v počítači.

Mezi další důležitá místa patří Knihovny, kde najdete dokumenty, hudbu, filmy a další osobní věci. Pokud budete cokoli ukládat, dbejte na to, abyste to ukládali do Knihoven.

Počítač obsahuje seznam zařízení, která jsou aktuálně k dispozici. Najdete tam interní a externí disky. Mezi externí patří flash disky (neboli klíčenky) a externí USB disky, které stačí připojit a v Průzkumníku počítače je prohlížet.

Síť je užitečná, pokud je váš domácí nebo pracovní počítač spojen s ostatními počítači sítí. Poté můžete na ostatní počítače přistupovat a číst z nich nebo na ně ukládat data (pokud máte oprávnění).

Data (soubory a složky) jsou v počítači uložena v tzv. Stromové struktuře, kterou můžete větvit. Zpět se můžete vracet bílou šipkou v modrém poli (vpravo nahoře).

Struktura

 

Práce s okny

Po otevření okna jej můžete uchopit za horní část a přesunout jej jinam, pokud aktuálně překáži ve výhledu na jiné okno. Dále je možno okno uchopit za kteroukoli hranu a tím měnit horizontální nebo vertikální velikost okna. Vpravo nahoře jsou základní ovládací ikony: křížek (zavírá okno), prostřední ikona okno maximalizuje nebo vrátí do původní velikosti a první ikona okno skryje na lištu.

Okno

Přehled skrytých minimalizovaných oken naleznete na Hlavním panelu (dole)

Mezi minimalizovanými okny se můžete přepínat levou myší na hlavním panelu, případně klávesovou zkratkou CTRL + TAB, nebo grafickým přepnutím, které vyvoláte zkratkou WINDOWS + TAB.

aero

Změna zobrazení obsahu okna

Každé okno obsahuje podokno náhledu, které můžete v případě potřeby vypnout tlačítkem. Dále můžete určovat míru detailu obsahu okna, což se hodí, pokud obsah v okně neodpovídá vašim představám. Změnu zobrazení obsahu okna lze výborně použít, pokud pracujete s fotkami – zobrazíte si jejich náhledy (Velké ikony).

Okno-nahledy

Soubory a složky

Všechny údaje v počítači jsou uloženy v souborech a organizovány ve složkách. Je nezbytné, abyste se v pojmech soubor a složka bezpečně zorientovali. Zpočátku se to nebude zdát důležité, ale čím více budete v počítači mít dat, tím se bez znalosti složek a souborů v datech hůře vyznáte.

Soubor je výsledek vaší nebo něčí práce. Může to být dopis, tabulka, hudba, video, fotka atd. Je jedno, zda soubor vytvoříte vy nebo někdo jiný (nebo si jej stáhnete ze sítě).

Složka slouží k organizování souborů. Pokud budete mít příliš mnoho souborů (např. několik stovek fotek), je vhodné si je organizovat např. do následující struktury:

Slozka

Podobných složek můžete vytvořit kolik potřebujete. Vytváření se provádí např. v Průzkumníku nalezením místa, kde potřebujete složku vytvořit (např. Fotky) a zde přes tlačítko Nová složka složku vytvoříte. Ve složkách můžete vytvářet další podsložky.

Složky lze přejmenovat, přesunout, vymazat nebo zkopírovat kliknutím pravou myší na složku a volbou příslušného příkazu.

Slozky-prikazy

Soubory se většinou vytváří při ukládání v programech (Word, Excel, PowerPoint, Project) nebo je stáhnete či kopírujete z internetu nebo externího disku. Prázdný soubor lze vytvořit pravou myší a příkazem Nový.

Novy

Práce se soubory a složkami

Soubory a složky budete často potřebovat kopírovat, přejmenovávat, přesouvat a mazat. Např. budete potřebovat z foťáku přehrát fotky do počítače, protože již ve foťáku nebudete mít dostatek místa nebo budete chtít fotky poslat někomu e-mailem.

Kopírování a přesun

Vždy se bude jednat o práci na dvou místech. Na zdrojovém místě se budou nacházet fotky, filmy, hudba nebo nějaké dokumenty, které budete potřebovat dostat na nějaké cílové místo. Budu používat termíny ZDROJ a CÍL. Je tedy vhodné otevřít si dvě okna Průzkumníku.

Kopirovani

Pokud v jednom okně zobrazíte obsah zdrojových souborů nebo složek a ve druhém cíl, kam tyto soubory nebo složky potřebujete dostat, můžete postupovat několika způsoby:

 • Uchopení (levým tlačítkem myši držíte a táhnete) a tažení ze zdroje do cíle způsobí přesun obsahu (např. přesun fotek);
 • Stejná operace jako výše, jen navíc držíte stisknutou klávesu CTRL, způsobí nikoli přesun, ale zkopírování (obsah bude na obou místech);
 • Na zdrojový obsah můžete kliknout pravou myší a zvolit zda chcete zdroj kopírovat, vyjmout nebo smazat. V cíli kliknete pravou myší a zvolíte Vložit;
 • Pro výše uvedenou operaci se často používají zkratky CTRL + C, CTRL + X a CTRL + V.

Pro nesouvislý výběr můžete označit jen několik souborů nebo složek – přidržíte CTRL a levou myší vybíráte jen to, co opravdu potřebujete.

Nesouvislý výběr

Knihovny

Knihovny jsou cesty k vašim dokumentům. Volíte je v průzkumníku. Základní systémové knihovny jsou Dokumenty, Obrázky, Videa a Hudba. Pokud potřebujete, můžete je rozšířit o další umístění nebo si vytvořit knihovny vlastní.

Knihovny

Přes Možnosti konkrétní knihovny můžete namapovat cesty na konkrétní místa, která si má knihovna pamatovat. Jedna knihovna může odkazovat na obsah, který je různých místech počítače.

Knihovny2

Prohlížení fotografií a jejich jednoduchá úprava

Při připojení mobilu nebo digitálního fotoaparátu k počítači (kabelem nebo bezdrátově) můžete prohlížet fotky bez toho, že byste je museli kopírovat do vašeho počítače. Pro prohlížení fotek určete míru náhledu.

Fotky

Přímo v Průzkumníku lze tyto fotky trvale otáčet vlevo nebo vpravo, což se hodí, pokud jste některé fotky fotili na výšku.

Fotky

Pro prohlížení na obrázku proveďte dvojklik levou myší a ten se zobrazí v prohlížeči obrázků.

Fotky3

Domácí skupina

Domácí skupina je snadný způsob, jak sdílet některé složky a tiskárny v domácí síti. Před samotným spuštěním je vhodné v Centru síťových připojení a sdílení zkontrolovat, zda aktuální síť je vedena jako domácí. Pokud se bude jednat opravdu o vaši domácí síť, zvolte Domácí skupinu.

Domácí skupina ve Windows 7

V okně Domácí skupiny můžete skupinu vytvořit, připojit se k existující, případně z existující vystoupit. Je to nejjednodušší způsob, jak sesíťovat více počítačů.

Vyhledávání

Pokud víte, že v počítači máte soubor s názvem životopis, ale nevíte kde, můžete si jej nechat dohledat. Váš dotaz napíšete buď do základního řádku pro vyhledávání, čímž se bude prohledávat vše v počítači nebo provedete užší výběr, tedy v Průzkumníku otevřete disk a příslušný adresář a do pravého horního pole zadáte dotaz. Nyní se nebude prohledávat celý počítač, ale pouze zvolená složka a její podsložky. Tento postup může být rychlejší.

Vyhledavani

Komprimace dat

Komprimace, neboli zmenšení dat (taktéž se používá pojem zipování) je způsob, jak zmenšit velikost některých souborů či složek. Toto se hodí, pokud potřebujete něco přenést na klíčenku, na které nemáte dost místa a komprimace by zde mohla pomoci. Nebo potřebujete poslat e-mailem větší množství dokumentů a nechcete je posílat po jednom.

Zkomprimovat jde soubor či složka z místní nabídky. Jedná se o příkaz Odeslat, Komprimovaná složka metoda zip.

Komprimace

Jiný způsob je, že vytvoříte prázdný archiv přes místní nabídku (pravou myš) a vyberete příkaz Nový, Komprimovaná složka (metoda Zip) a do této prázdné složky vložíte, cokoli potřebujete. Každý nový obsah bude automaticky zmenšen.

Rozbalení provedete z místní nabídky (pravá myš) na zabaleném objektu a výběrem příkazu Extrahovat vše.

Komprimace2

Většinou nemá smysl komprimovat sobory s koncovkou JPG, PNG, MP3, MP4, MKV, DOCX, XLSX, PPTX, které jsou komprimovány automaticky.

Připojení a odpojení flashdisku či externího disku

Připojení externího usb zařízení je jednoduchá záležitost. Při odpojování si musíte dát pozor, zda na externí usb zařízení nepřistupuje nějaký program. Hrozí tím ztráta dat. Riziko je minimální, ale existuje. Pro správné odpojení externího usb disku, klíčenky, foťáku, mobilu a podobných zařízení postupujte následovně. V pravé dolní části vyberte ikonu (viz obrázek), kde levou myší kliknete na usb zařízení, čímž ho bezpečně odeberete ze systému. Pokud to nepůjde, budete pravděpodobně muset ukončit všechny programy přistupující na toto zařízení.

Jak odebrat usb zařízení z Windows 7

Připojení k wifi

WiFi (wireless fidelity) neboli bezdrátové připojení k síti je nejběžnější způsob, jak se připojovat k jakékoli síti, pokud máte notebook nebo chytrý telefon. Pro připojení vyberte správnou síť a pravděpodobně budete muset zadat heslo.

wifi

Po prvním přihlášení je ještě třeba určit, zda se jedná o vaši domácí, podnikovou nebo veřejnou síť. Tyto scénáře povolují některé bezpečnostní nastavení, např. při připojování do jakékoli neznáme sítě při návštěvě kavárny, restaurace a podobného zařízení vždy volte Veřejnou síť.

wifi

Pokud zvolíte Domácí síť, lze umožnit ostatním počítačům sdílet některá data ve vašem počítači.

wifi

Poté vám bude zobrazeno heslo (nebo si heslo můžete nastavit vlastní), které na ostatních počítačích použijete pro přístup přes síť.

wifi

Ukládání a otevírání souborů

Pokud vytvoříte tabulku, dopis nebo jakýkoli obsah, budete jej muset uložit, abyste o něj nepřišli. O neuložený dokument trvale přicházíte – pokud byste jej příště znovu potřebovali, museli byste je vytvořit.

Ukládání a otevírání je ve všech programech téměř stejné. Např. ve Wordu zvolíte v nabídce Soubor příkaz Uložit jako.

UlozitJako

V okně Uložit jako vlevo nebo nahoře určíte tam výsledek vaší práce uložit. V dolní části pak určujete, jak se bude jmenovat.

Uložit jako

Když se k dokumentu budete potřebovat dostat, vyhledáte jej přes nabídku Soubor, příkaz Otevřít. Toto okno je velmi podobné oknu Uložit jako – slouží pouze pro vyhledání a určení souboru, který potřebujete otevřít a aktualizovat nebo upravit.

Otevřít

Jestliže máte v úmyslu otevřít nedávný soubor, můžete si také pomoci pravou myší přímo na zástupci programu na Hlavním panelu.

Otevrit2

Vypalování CD nebo DVD

Většina notebooků a stolních počítačů v sobě má CD, DVD nebo Blue-Ray mechaniku. Jestliže si potřebujete zálohovat fotky, filmy, dokumenty nebo cokoli jiného, na soubory nebo složky, které potřebujete zálohovat, klikněte pravou myší a zvolte Odeslat – Jednotka DVD RW.

Jak vypalovat ve Windows 7

Následně určete typ vypalování.

Vypalování ve Windows 7

A na závěr případně uspořádejte data, která opravdu chcete vypálit a vše potvrďte tlačítkem Vypálit.

Jak vypalovat ve Windows 7

Pokud budete chtít vypalovat filmy nebo hudbu, je lepší volit speciální program – např. Nero.

Miniaplikace

Miniaplikace jsou malé programy, které běží na Ploše počítače a zobrazují některé užitečné údaje. Může to být čas, počasí, vytížení procesoru, připojení k síti a další. Miniaplikaci přidáte tak, že kliknete pravou myší do prázdného místa na Ploše počítače a vyberete příkaz Miniaplikace.

miniaplikace

Jak počítač vypnout?

Počítač je sice elektronické zařízení podobně jako radio, televize, dvd přehrávač, hi-fi věž a další, ale oproti těmto zařízením se vypíná jinak. Po zapnutí počítače jistou dobu trvá, než se operační systém nahraje. Stejně tak se musí operační systém nějakou dobu ukládat, aby vypnutí proběhlo dobře. Pokud vypnutí neproběhne dobře, příští zapnutí počítače může být problematické. Pokud nebude počítač vícekrát vypnut tak jak má, může se stát, že nepůjde časem zapnout vůbec.

Počítač vypínejte nejlépe přes Start a Vypnout. Jiný způsob je lehce zmáčknout tlačítko, kterým jste počítač zapínali. Před vypínáním počítače vždy ukončete všechny programy.

Vypnout

 

Přehled novinek v operačním systému Windows 7 naleznete v dalším článku.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Vyhledávání

Anketa

Jaký Office používáte nejčastěji?

MS Office 2010 - 30.1%
MS Office 2007 - 32.2%
MS Office 2003 - 12.7%
MS Office starší - 1.3%
OpenOffice - 6.5%
Google Office - 7%
Jiný - 2.3%
MS Office 2013 - 8%

Celkem hlasů: 1679
The voting for this poll has ended v: sob, 19. ledna 2019website hosting main area bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: Free Joomla 1.5 Theme, .org.uk tld hosting. Valid XHTML and CSS.