hosting menu left
hosting menu right

top of hosting header
www.efektivne.eu
Microsoft Excel Excel 2013 I.
 • Délka školení - 10 hodin
 • Účastnická cena - 2450 Kč
 • Skupinové slevy
 • Vstupní test znalostí
 • Školení kdekoli v ČR
 • Možnost školení v angličtině
Microsoft Project Project 2013 I.
 • Délka školení - 10 hodin
 • Výborná cena 2950 Kč/osoba
 • Garantovaná kvalita
 • ZDARMA měsíční podpora
 • Školení kdekoli v ČR
 • Možnost školení v angličtině
Microsoft Visio Visio 2013 I.
 • Délka školení - 5 hodin
 • Účastnická cena 1950 Kč
 • Přizpůsobní požadavkům
 • Vstupní test znalostí
 • Školení kdekoli v ČR
 • Možnost školení v angličtině


bottom of hosting header
website hosting main area top

Poslední komentáře

MS Visio 2010 - Co nás čeká?
Napsal uživatel Daniel Mikláš   
středa, 26. sprna 2009 10:33

ms-visio-2010-startV polovině července 2009 vydává Microsoft Technical Preview aplikace MS Visio ve verzi 2010. Je to první a pravděpodobně poslední preview nové Visio verze před uvedením na trh, které je předběžně plánováno na první polovinu roku 2010.

Technical Preview je předně nutné brát jako ochutnávku, a ani zdaleka jako finální produkt. Netroufnu si odhadnout, jak se MS Visio 2010 blíží k finální verzi, zda je téměř hotovo, nebo bude ve finální verzi obsahovat mnohem více nástrojů.

ms-visio-2010-welcome-screen

První dojmy jsou následující: Visio 2010 především přináší nové ovládání přes pásy karet, které již známe z prostředí MS Office 2007, konkrétně z Wordu, Excelu a PowerPointu. Visio 2010 dále na první dojem přináší zásadní zpřehlednění práce. Posloupnosti příkazů, které bylo nutné ve starších verzích provádět postupně z různých nabídek, byly optimalizovány a nyní se často nachází přehledně vedle sebe.

Backstage View a Options

ms-visio-2010-backstage-view

Podobně jako ostatní aplikace z MS Office 2010, i Visio 2010 obsahuje pro správu souborů Backstage View. Kromě práce se soubory se zde nastavují obecné vlastnosti aplikace v části Options, která je taktéž přepracována do podoby, kterou známe z Office 2007. Za zajímavost lze jistě považovat možnost úpravy obsahu Ribbonů. Tato volba je sice u systémových příkazů neaktivní, lze ale vytvářet vlastní pásy karet a osazovat je vlastními skupinami příkazů.

ms-visio-2010-options

Karta Home

ms-visio-2010-home

Tato karta obsahuje nejčastěji používané základní příkazy, podobně jako v ostatních aplikacích MS Office. Po základní skupině příkazů Clipboard, Font a Paragraph následuje skupina Tools, která umožňující pohodlně vybrat režimy práce s textem, konektory, vložení základních objektů a důležitý režim Pointer Tool.

Skupina Shape obsahuje sadu příkazů pro barevné nastavení výplně, obrysů a stínů. Ve skupině Arrange je zajímavá novinka Auto Align & Space, nástroj, který obrazce rovnoměrně uspořádá vedle sebe bez zbytečných mezer. Poslední skupina Editing obsahuje především příkaz pro práci s vrstvami.

Karta Insert

ms-visio-2010-insert

Kromě běžných objektů, jako jsou obrázky, CAD výkresy a grafy lze vložit několik novinek:

 • Containter, který seskupí vybrané obrazce, barevně je odliší a pojmenuje je
 • Callout je popisek, který se automaticky připojí k vybranému obrazci
 • Textové pole lze vkládat s předvolenou orientací psaní: vodorovně nebo svisle
 • ScreenTip - možnost vložení popisku, který se bude zobrazovat při najetí myši na obrazec

Při vložení grafu si Visio interně vyvolá Excel, takže úprava grafů je stejná jako v běžném Excelu.

Karta Design

ms-visio-2010-design

Nenabízí nic převratného, obsahuje hlavně seznam motivů. Mezi praktické nástroje patří Borders and Titles (varianty ohraničení a otitulkování stránek), Re-Layout page (varianty přeskupení obrazců) a 3 klasické typy konektorů.

Karta Data

ms-visio-2010-data

Obsahuje nástroje na práci s externími daty. Je zde možné nahrát data z externího souboru nebo databázového úložiště a následně je vizualizovat. Novinkou je Data Graphic (grafické šablony) a možnost označení dat legendou.

Karta Process

ms-visio-2010-process

Umožňuje vytvářet subprocesy – listy, které se hodí při vizualizaci rozsáhlých schémat. Data je možné zde zpracovávat ze SharePointu, případně kontrolovat integritu existujících diagramů.

Karta Review

ms-visio-2010-review

nabízí klasické nástroje typu kontroly pravopisu, Tezauru, komentářů a revizních nástrojů. Velmi praktickou novinkou je možnost generování sestav dat obrazců (Shape Reports), které lze vyexportovat do Excelu, XML, HTML nebo do dalších Visio tvarů.

Karta View

ms-visio-2010-view

sestává z přepínačů typu pravítka, vodítek, mřížky a dalších. Za zmínku stojí Task Panes, kde lze zapínat podokno obrazců, okna vlastních vlastností, velikosti a umístění a přiblížení. V části Add-Ons se nachází průvodci pro tvorbu organizačního a vývojového diagramu, průvodci pro zpracování dat prostorového uspořádání a Visio Extra.

ms-visio-2010-orgchart

 

Místní nabídka na obrazci nabízí základ příkazů, které budou ve finální verzi pravděpodobně mnohem bohatší. Jako novinku lze považovat sadu příkazů pro práci s kontejnery. Pokud byl k obrazci připojen Callout, lze jej místní nabídkou bohatě měnit.

ms-visio-2010-rmb

Visio 2010 v této Technical Preview verzi obsahuje nedodělávky a spoustu nástrojů asi chybí. Téměř nejsou k dispozici aplikační karty a kontextové nástroje obrazce nebo objektu. Jediné, které jsou k dispozici, jsou při výběru kontejneru a obrázku.

Porodní nedostatky

Zatím zcela chybí možnost změnit interakci obrazců z jednorozměrných na dvourozměrné. Jako nepovedený fragment z dob minulých lze považovat nemožnost ukládání Visio souboru pod heslem. Za zásadní nedokončenou funkcionalitu lze jistě považovat ukládání souborů do „starého“ binárního formátu, nikoli do nově propagovaného OpenXML.

Závěr

Lze usuzovat, že Visio 2010 bude ve finální verzi přehlednější, srozumitelný a mnohem snáze ovladatelný program, než jeho předchůdci, kteří se od verze 2000 téměř neměnili. Z Technical Preview lze spolehlivě vidět, že byl kladen důraz na zjednodušení a hlavně na vizualizaci dat z externích databázových úložišť, především z Sharepointu. Máme se jistě na co těšit, lze předpokládat, že Visio 2010 bude mnohem více user-friendly program, než nabízeli jeho těžkopádní předchůdci.

Další informace

Aktuální stav vývoje balíku MS Office 2010, resp. MS Visio 2010 lze nalézt na oficiálních stránkách vývojářů. Zde naleznete stručné představení MS Office 2010.

 


Postrádáte podrobný postup řešení, či si nevíte rady s důležitým úkolem? Objednejte si školení nebo konzultaci, rádi Vám vyjdeme vstříc.


 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Vyhledávání

Anketa

Jaký Office používáte nejčastěji?

MS Office 2010 - 30.1%
MS Office 2007 - 32.2%
MS Office 2003 - 12.7%
MS Office starší - 1.3%
OpenOffice - 6.5%
Google Office - 7%
Jiný - 2.3%
MS Office 2013 - 8%

Celkem hlasů: 1679
The voting for this poll has ended v: sob, 19. ledna 2019website hosting main area bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: Free Joomla 1.5 Theme, .org.uk tld hosting. Valid XHTML and CSS.